Koronawirus przyspieszy problemy platform cyfrowych i kablówek?

Koronawirus przyspieszy problemy platform cyfrowych i kablówek?

Wartość rynku płatnej telewizji ma spaść z 2,6 mld dolarów amerykańskich w 2019 roku do 2,2 mld dolarów w 2024 roku z powodu malejących przychodów z abonamentu platform cyfrowych i sieci kablowych – przewidują analitycy z GlobalData. Gwałtowany spadek przychodów o 5,5 proc. rocznie rozpocznie się już w tym roku m.in. w związku z pandemią koronawirusa. Australijscy operatorzy płatnej telewizji obniżyli ceny pakietów z powodu m.in. zawieszonych rozgrywek sportowych. ARPU, czyli średni przychód na jednego abonenta ma spaść w tym roku z 49,86 dol. do 47,14 dol.

Deepa Dhingra, analityk telekomunikacyjny w GlobalData przewiduje, że IPTV do 2024 stanie się wiodącą platformą do dostarczania usług płatnej telewizji. Stanie się tak dzięki coraz lepszym łączom internetowym i promocjom na łączone usługi obejmujące dostęp do internetu, telefonii i multimediów. Chociaż Foxtel jest obecnie liderem rynku telewizji płatnej w Australii, spadek liczby abonamentów kablówek i platform satelitarnych osłabi jego pozycję rynkową. Najprawdopodobniej Telstra przewyższy Foxtel w 2022 i stanie się liderem na rynku, biorąc pod uwagę inwestycje w pakiety obejmujące usługi telekomunikacyjne i IPTV – dodał Dhingra.

Koronawirus dla wielu abonentów polskich platform cyfrowych i sieci kablowych rzeczywiście mógł być okazją do zastanowienia się nad ich ofertą. Polscy operatorzy w przeciwieństwie do australijskich nie obniżyli cen. Coraz więcej ich abonentów mogło się zastanowić, czy dalej kontynuować kilkuletnie umowy, płacąc w czasie ewentualnego nawrotu pandemii za kanały bez relacji na żywo, czy nowych sezonów seriali, czy skorzystać z oferty platform OTT, takich jak Netflix. W tym drugim przypadku można w dowolnym miesiącu przerwać subskrypcję.

źródło: Advanced-Television

One thought on “Koronawirus przyspieszy problemy platform cyfrowych i kablówek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. more information

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Close